• Net In Nederland
    • Voorpagina
    • Video's
    • Thema's
    • Artikelen
    • Over Net In Nederland
    • Privacy
  • New to the Netherlands
    • HOMEPAGE
    • NOS News
    • Videos
    • Themes
    • Articles
    • About New to the Netherlands
  • هولندا الآن
    • الصفحة الرئيسية
    • نشرة أخبار إن أو إس
    • فيديوهات
    • مواضيع
    • مقالات
    • حول هولندا الآن
  • Like ons op Facebook!
  • Nederlands →   English →

    العربية →

Zoek
Let op:  Deze inhoud kan niet getoond worden omdat deze mogelijk strijdig is met de gekozen cookiesettings.
U kunt dit hier aanpassen door de categorie 'social' aan te vinken. Waarom is dit nodig?

dt met JP

Waarom schrijf je ‘gerecycled’ in plaats van ‘gerecyceld’?

NTR
22 juli 2019
  1. Alle video's
  2. Taal

Eigenlijk een ultraduurzame taal, ons Nederlands: we bedenken geen nieuwe woorden, maar halen ze uit andere talen, poetsen ze een beetje op, en passen ze aan. We recyclen dus woorden die eerder elders uitgevonden zijn.

Zo zeggen we niet ‘je haar drogen met een elektrische warme douche’, maar importeerden we ‘föhnen’ uit het Duits, dat het op zijn beurt weer uit het Latijn haalde, want Favonius is de zoele westenwind.

En zo eten we rond Kerst ook niet ‘in witte wijn gesmolten kaas met verschillende toevoegsels’ maar gaan we kaasfonduen, dat we weer gerecycled hebben van het Franse fondue, dat ‘het gesmoltene’ betekent.
Maar hoe spel je gerecycled eigenlijk?

Met dat woord is van alles aan de hand, want het gedraagt zich totaal anders dan werkwoorden die eenzelfde Engelse achtergrond hebben.

Kijk maar: Van Google maken we het werkwoord googelen, de stam gaat uit op –el. Dat doen we ook met tackelen en scrabbelen.

Maar van recycle maken we recyclen, de stam gaat uit op –le.
De reden hiervoor is eigenlijk heel simpel. Als we recyclen net als scrabbelen en googelen hadden behandeld, zou je dit krijgen: recycelen. En daar loopje tegen een probleem aan: je zou dit werkwoord kunnen uitspreken als [resaiselen] want een –c voor een –e spreek je uit als een -s, kijk maar, we zeggen ook freelancen en cancelen.

Recyclen houdt dus zijn Engelse uitgang, en daardoor is dit het voltooid deelwoord:
gerecycled. Niks aangepast, geen energie ingestoken: recyclen is het duurzaamste werkwoord van Nederland.

Tot ziens!

Meer Taal

  • Net in...

    Rotterdam

    8 dec 2020

  • Andere Tijden in de klas

    Nederlandse communisten in de Koude Oorlog

    5 nov 2020

  • Ogen van Moria

    Aflevering 4

    14 okt 2020

  • Ogen van Moria

    Aflevering 1

    18 sep 2020

  • Even voorstellen:

    Meriyem Manders

    16 sep 2020

  • Giro 555

    Voor Beiroet

    13 aug 2020

  • NOS Journaal

    06-08-2020

    6 aug 2020

  • Ook Hier. Ervaringen van Racisme

    Aflevering 7

    4 aug 2020

  • Het Offerfeest 2020

    Karims offerverhaal

    13 jul 2020

  • Andere Tijden in de klas

    De Bijlmerramp

    15 mei 2020

  • alle afleveringen

Zie ook

  • Clipphanger

    Wanneer eindigt een werkwoord op d, t of dt?

  • dt met JP

    xtc-koffieshopje

    Schrijf je een werkwoord in de verleden tijd met een d of een t? Om daarachter te komen is er een handig ezelsbruggetje: het xtc-koffieshopje, ook wel bekend als ’t kofschip. Hoe gebruik je het?

  • Soorten werkwoorden

    Er zijn verschillende soorten werkwoorden met verschillende functies. In deze lesvideo legt Arnoud Kuijpers uit hoe je hoofdwerkwoorden, hulpwerkwoorden en koppelwerkwoorden kunt herkennen en gebruiken.

  • Clipphanger

    Wat is het verschil tussen kennen en kunnen?

    De werkwoorden kennen en kunnen lijken erg op elkaar. Maar ze betekenen iets anders! Je kunt niet zeggen ‘ik ken goed voetballen’ of ‘ik kon hem al jaren’. Hoe hoort het dan wel?

Nederlands

Voorpagina →

English

Homepage →

العربية

الصفحة الرئيسية →

Televisieprogramma's

Bekijken op de site →

Nieuwsbrief

Meld je aan →

Over Net In Nederland

Online platform voor nieuwkomers →